თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა IDFI-ის სარჩელი საქართველოს ეროვნული არქივის წინააღმდეგ
თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2019 წლის, 4 აპრილის გადაწყვეტილებით სრულად დააკმაყოფილა ააიპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) სარჩელი საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ „საქართველოს ეროვნული არქივის“ (ეროვნული არქივი) წინააღმდეგ. სასამართლომ მოპასუხე მხარეს დაავალა ინფორმაციის გაცემა საარქივო ფონდის დოკუმენტებზე დაშვების შესახებ განხილულ განცხადებათა და მათზე მიღებულ გადაწყვეტილებათა რაოდენობის შესახებ, მიუხედავად იმისა, რომ ეროვნული არქივის განცხადებით, ის არ აწარმოებდა IDFI-ის მიერ მოთხოვნილ სტატისტიკურ მონაცემებს.
მოცემული დავა მნიშვნელოვანია რამდენიმე მიმართულებით. პირველი, სასამართლომ დაავალა ადმინისტრაციულ ორგანოს სტატისტიკური ინფორმაციის შექმნა და გაცემა; მეორე, სასამართლომ მიიჩნია რომ საარქივო ფონდებთან დაშვების შესახებ ინფორმაციის საჯაროობა მნიშვნელოვანი იყო დემოკრატიულ საზოგადოებაში; და მესამე, დავის პროცესში გამოვლინდა მოქმედი კანონმდებლობის (საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი) მოთხოვნათა დარღვევის სისტემური პრაქტიკა ეროვნულ არქივში.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ეროვნულმა არქივმა, თავდაპირველად, უპასუხოდ დატოვა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ ჩვენი განცხადება და კანონით დადგენილ მაქსიმალური 10 დღის შემდეგაც არ გვაცნობა ჩვენს განცხადებასთან დაკავშირებით მიღებული გადაწყვეტილების შესახებ. უწყებისგან ჩვენს განცხადებაზე პასუხის მიღება 4 თვიანი დაგვიანებით მხოლოდ მას შემდეგ გახდა შესაძლებელი რაც ეროვნულ არქივს ეცნობა მის წინააღმდეგ სასამართლოში შეტანილი საჩივრის შესახებ. ამასთან, ეროვნული არქივის მაკონტროლებელმა უწყებამ - საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ უარი თქვა ეროვნული არქივის წინააღმდეგ ჩვენს მიერ შეტანილი ადმინისტრაციული საჩივრის განხილვაზე. აღნიშნული წარმოადგენდა მოქმედი კანონმდებლობის დარღვევას, რადგან იუსტიციის სამინისტროს ვალდებულებაა წარმოადგენს არქივის მიერ განხორციელებული საქმიანობის კანონიერების, მიზანშეწონილობისა და ეფექტიანობის ზედამხედველობა.
IDFI-ისა და ეროვნული არქივის პოზიციები
არქივების ღიაობის საკითხი მნიშვნელოვანი გამოწვევაა თანამედროვე საზოგადოებისთვის. ის პირდაპირ უკავშირდება ინფორმაციის თავისუფლებას, დემოკრატიზაციას, წარსულის (განსაკუთრებით საბჭოთა ეპოქის) სწორად გააზრებასა და ერის კოლექტიური მეხსიერების ფორმირებას. ბოლო ორი წლის განმავლობაში არაერთმა პირმა განაცხადა, რომ არ მოხდა საქართველოს ეროვნულ არქივში მათი დაშვება და არ მიეცათ მკვლევართა დარბაზში მუშაობის უფლება, უარის სამართლებრივი განმარტება კი შესაბამისი უფლებამოსილი პირებისგან მათ ვერ მიიღეს. [1] [2] რამდენიმე პირმა მსგავსი პრობლემით მომართა ჩვენს ორგანიზაციასაც, სადაც ისინი აღნიშნავდნენ, რომ არქივმა მათი მოთხოვნა მკვლევრად დაშვების თაობაზე არ დააკმაყოფილა და მიზეზი არადამაჯერებლად განმარტა.
იხ. მაგალითი. მეცნიერ ფატიმა ტახნაევას მიმოწერა საქართველოს ეროვნულ არქივთან. მეცნიერს უარი ეთქვა ეროვნული არქივის სამკითხველო დარბაზში დაშვებაზე. ეროვნულმა არქივმა არ განმარტა უარის თქმის საფუძველი.
სწორედ მოცემული პრობლემის მასშტაბის სრულად შესწავლის მიზანს ემსახურებოდა IDFI-ის მიერ წარმოებული სასამართლო დავა. ჩვენს მიზანს წარმოადგენდა ინფორმაციის მიღება იმის შესახებ თუ რამდენ პირს და რა მიზეზით ეთქვა უარი საარქივო ფონდებზე დაშვებაში (იხ. სარჩელი).
საქართველოს ეროვნული არქივი არ გასცემდა აღნიშნულ ინფორმაციას და მიუთითებდა, რომ უწყება არ ახდენდა განცხადებათა და მათზე მიღებულ გადაწყვეტილებათა სრულყოფილ აღრიცხვას, შესაბამისად, მოკლებული იყო შესაძლებლობას გაეცა მოთხოვნილი ინფორმაცია (იხ. შესაგებელი).
სასამართლოს გადაწყვეტილება
სასამართლომ იხელმძღვანელა საქართველოს კონსტიტუციის, საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის (სზაკ), ეროვნული არქივისა და ეროვნული საარქივო ფონდის შესახებ საქართველოს კანონდებით და დაავალა ეროვნულ არქივს ინფორმაციის გაცემა ეროვნული საარქივო ფონდის დოკუმენტებზე დაშვების შესახებ განხილულ განცხადებათა და მათზე მიღებულ გადაწყვეტილებათა რაოდენობის შესახებ.
სასამართლომ ხაზი გაუსვა, რომ IDFI-ის მიერ მოთხოვნილი ინფორმაცია არ შეიცავდა საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ დახურული სახის საჯარო ინფორმაციას, ე.ი. სახელმწიფო საიდუმლოებას, კომერციულ ან პერსონალურ საიდუმლოებას.
სასამართლომ არ გაიზიარა ეროვნული არქივის პოზიცია და აღნიშნა, რომ ეროვნული არქივის ვალდებულებას წარმოადგენდა იმ ინფორმაციის გაცემა, რომელიც ინახებოდა დაწესებულებაში ან რომელზეც მას მიუწვდებოდა ხელი. არგუმენტი იმის შესახებ, რომ ეროვნული არქივი სისტემურად არ აღრიცხავდა ყველა განცხადებასა და მათზე მიღებულ გადაწყვეტილებებს ვერ იქნებოდა საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმის სამართლებრივი დასაბუთება. ეროვნული არქივი ვალდებული იყო გაეცა ინფორმაცია იმ განცხადებებისა და მათზე მიღებული გადაწყვეტილებების შესახებ, რომლებიც მცირე რაოდენობით, თუმცა იყო დაცული საჯარო დაწესებულებაში.
პროცესში გამოვლენილი სისტემური ხარვეზები
სამართლებრივ სახელმწიფოში ადმინისტრაციული ორგანოს საქმიანობა არის კანონით შებოჭილი და გადაწყვეტილების მიღების ფარგლებს ქმნის მისი უფლებამოსილების განმსაზღვრელი ნორმატიული აქტი. საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი (სზაკ) ადგენს ადმინისტრაციული წარმოების სახეებს, მათ ეტაპებს და სახელმწიფოსა და მხარეების ვალდებულებებს.
სასამართლო დავის მიმდინარეობის პროცესში წარმოჩინდა ეროვნული არქივის მიერ საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით საჯარო დაწესებულებებზე დაკისრებული არაერთი ვალდებულების დარღვევა და დაწესებულებაში არსებული სისტემური ხარვეზები. კერძოდ:
- ეროვნული არქივი სრულად არ აღრიცხავს მიღებულ განცხადებებსა და მათთან დაკავშირებით გამოტანილი გადაწყვეტილებებს
საკუთარ შესაგებელში, მოპასუხე მხარე განმარტავდა, რომ ეროვნული არქივში არ იყო განცხადებების აღრიცხვისა და მათზე მიღებული გადაწყვეტილებების შენახვის ფორმალიზებული, სტრუქტურირებული სისტემა. აღნიშნული არაერთხელ დაადასტურეს ეროვნული არქივის წარმომადგენლებმა სასამართლო პროცესების მიმდინარეობის პროცესში.
- ეროვნული არქივი უხეშად არღვევს უარის შესახებ გადაწყვეტილების წერილობითი ფორმით გამოცემის ვალდებულებას
მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად (სზაკ-ის 51-ე მუხლის მე-2 პუნქტი) იმ შემთხვევაში, თუ ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება ზღუდავს პირის კანონიერ უფლებებს ის მიღებიდან 3 დღის ვადაში უნდა გამოიცეს წერილობით. სასამართლო პროცესების მიმდინარეობისას უწყების წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს, რომ ეროვნულ საარქივო ფონდის დოკუმენტებზე დაშვების შესახებ უარყოფითი გადაწყვეტილების მიღებისას ისინი აღნიშნულ გადაწყვეტილებას წერილობითი ფორმით მხოლოდ იმ შემთხვევაში გამოსცემდნენ თუ ამას მოითხოვდა თავად განმცხადებელი და დასძინეს, რომ მსგავსი შემთხვევები პრაქტიკაში იშვიათობას წარმოადგენდა. ე.ი. ეროვნულ არქივში დანერგილი პრაქტიკის თანახმად, საარქივო ფონდებზე დაშვების შეზღუდვის შემთხვევაში ზეპირი სახით მიღებული გადაწყვეტილებები, მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებში გამოიცემა წერილობითი სახით.
- ეროვნული არქივი არ განმარტავს უარის შესახებ გადაწყვეტილებათა გასაჩივრების პროცედურებს
მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად (სზაკ-ის 52-ე მუხლის მე-2 ნაწილი) ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებაში, რომელიც ზღუდავს პირის კანონიერ უფლებებს უნდა მიეთითოს ის ორგანო, რომელშიც შეიძლება გადაწყვეტილების გასაჩივრება, მისი მისამართი და საჩივრის წარდგენის ვადა. საქართველოს ეროვნული არქივის წარმომადგენელთა განმარტებით განმცხადებლებს, როდესაც მათ ეცნობებოდათ საარქივო დოკუმენტებზე დაშვებაზე უარის შესახებ, არ განემარტებოდათ აღნიშნული გასაჩივრების წესი და პროცედურები.
შეჯამება
ეროვნული არქივი წარმოადგენს ორგანოს, რომელშიც დაცულია ეროვნული საარქივო ფონდის უდიდესი ნაწილი. ამასთან, სწორედ ეროვნული არქივს აქვს დაკისრებული აღნიშნულ ფონდთან დაკავშირებული ურთიერთობების მოწესრიგება, საარქივო საქმის მართვა, საქმისწარმოების სრულყოფა და ეროვნული საარქივო ფონდის განვითარება. აღნიშნულის ფონზე, განსაკუთრებით პრობლემურია, რომ არსებული მდგომარეობით ეროვნული არქივი უხეშად არღვევს მასზე დაკისრებულ ვალდებულებებს. უწყება კვლავაც უარს ამბობს მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე. ეროვნულმა არქივმა საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.
ვფიქრობთ, მოცემულ დავაზე თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება წარმოადგენს წინ გადადგმულ ნაბიჯს ეროვნულ არქივში არსებულ ხარვეზთა გამოსწორების მიმართულებით, თუმცა სასამართლო გადაწყვეტილება არეგულირებს მხოლოდ კონკრეტულ საქმესთან დაკავშირებულ ურთიერთობებს. სისტემური პრობლემების გადაჭრისთვის კი აუცილებელია ეროვნული არქივის საქმიანობის მომწესრიგებელ სამართლებრივ აქტებში ცვლილებათა განხორციელება. სწორედ ამ მიზნით, მიმდინარე წლის 10 აპრილს IDFI-მ საკანონმდებლო წინადადებით მიმართა საქართველოს პარლამენტს (იხ. საკანონმდებლო წინადადება). ვიმედოვნებთ, რომ IDFI-ის საქმიანობისა და ადვოკატირების შედეგად გაიზრდება საარქივო დოკუმენტთა ხელმისაწვდომობის ხარისხი საქართველოში.

Tbilisi City Court Fully Granted the Appeal of IDFI against the National Archives of Georgia
In the decision of April 4, 2019, the Tbilisi City Court fully granted the appeal of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) against the National Archives of Georgia – LEPL of the Ministry of Justice of Georgia. The court ordered the respondent party to disclose information on the number of applications received with the request of accessing archival documents and relevant decisions taken. The National Archives of Georgia was directed to disclose the information even though they did not process the statistical data requested by IDFI.
This dispute is of crucial importance for several reasons.  First, the court ordered the administrative body to create and disclose statistical data; Secondly, the Court stressed that public access to archival documents was of utmost importance in a democratic society; And thirdly, during the court hearings, the practice of systematic breach of legislation (General Administrative Code of Georgia) was revealed in the National Archives of Georgia.
Initially, the National Archives of Georgia did not respond to our Freedom of Information (FOI) request even after the expiration of the maximum ten days period foreseen by the applicable legislation. Receiving a response from the entity was possible with the delay of four months after the National Archives of Georgia was informed that a complaint was filed against it at the Court.  At the same time, the Ministry of Justice of Georgia refused to review the administrative complaint filed by IDFI against the National Archives of Georgia. The refusal violated applicable legislation. The Ministry of Justice has the responsibility to supervise the legitimacy, expediency, and efficiency of the activities carried out by the National Archives of Georgia.
Arguments of IDFI and the National Archives of Georgia
The openness of archives is a major challenge in modern society. It is directly related to freedom of information, democratization, internalizing of the past (especially the Soviet period) and formation of a collective memory of the nation. During the course of the past two years, multiple individuals stated that they were not granted access to the reading hall of the National Archives of Georgia and they did not receive any justification for the refusal. [1] [2] Several persons referred the problem to IDFI.
See Example: Scientist Patimat Takhnaeva's referred to the National Archives of Georgia. The scientist was denied access to the reading fall of the National Archives of Georgia. The National Archives did not explain the grounds for refusal.
The main aim of the strategic litigation conducted by IDFI was to study the scope of the problem described above. With the purpose, IDFI requested information on the number of applications received by the National Archives of Georgia and relevant decisions taken.
The National Archives of Georgia refused to disclose the information, indicating that the entity did not process complete information on the application received and relevant decisions taken.
The Court decision
The Court referred to the Constitution of Georgia, the General Administrative Code of Georgia and the Law on the National Archives of Georgia and ordered the entity to disclose information on the access to the national archival funds.
The court pointed out that the information requested by the IDFI did not include closed public information prescribed by the Georgian legislation, i.e., state or commercial secrecy or personal data.
The Court did not share the position of the respondent party and noted that the National Archives had the obligation to disclose the information based on the data stored at the entity. The Court further elaborated that the argument that the National Archives of Georgia did not systematically record received application and relevant decisions could not be used as a valid justification for refusing to disclose the information. The National Archives of Georgia was obliged to provide information even considering the fact that only a small share of the applications and relevant decisions were kept at the entity.
Systemic Legal Violations Identified During the Dispute
The activity of an administrative body in a state of law is bound by applicable legislation and its rights and obligations are determined by specific legal acts.  The General Administrative Code of Georgia establishes the types of administrative proceedings, their stages, and obligations of state entities and private persons. During the course of the dispute the National Archives of Georgia violates numerous obligations imposed on it by the General Administrative Code of Georgia, namely:
- The National Archives of Georgia does not fully record received applications and relevant decisions
According to the respondent party, the National Archives of Georgia did not have a formalized, structured system of recording and storing received applications. This was confirmed by the representatives of the National Archives of Georgia during the court hearings.
- The National Archives of Georgia manifestly violates the obligation to issue decisions on the refusal to grant access to the Archival funds in written form
In accordance with the applicable legislation (Article 51 (2) of the General Administrative Code of Georgia), if a decision made by an administrative body restricts the legal rights of a person, it shall be issued in writing within the period of three days.  During the course of the proceedings, the representatives of the National Archives of Georgia emphasized that the decisions on refusing access to the archival funds were rarely issued in writing when applicants themselves requested to be provided with written refusals.  Thus, based on the practice implemented at the National Archives of Georgia, the decisions to limit access to the national funds are issued in writing in exceptional cases.
The National Archives of Georgia does not inform applicants of their right to appeal and relevant procedures
Based on the Georgian legislation (Articles 52 (2)  and 45 of the General Administrative Code of Georgia), each decision of an administrative body restricting legitimate rights of a person, must include information on the appeal procedures, the title of the entity where an appeal can be filed, its address and the deadline for filing an appeal. According to the representatives of the National Archives of Georgia, the applicants, when they were informed of the refusal to access the archival documents, were not given a clarification on the rules and procedures of the appeal.
The National Archives of Georgia is an entity that stores the largest part of the National Archival Fund. The entity is granted responsibility to ensure access to the funds, manage archival documents and further develop the national archives. As described above, it is highly problematic that the National Archives of Georgia is manifestly violating the obligations imposed on it. In addition, the entity refused to comply with the court decision and referred to the Appellate Court of Tbilisi, thus continuing to violate the right of IDFI to receive open public information.
The Court decision constitutes an important step towards reducing the deficiencies present at the National Archives of Georgia. However, the court decision only regulates the relations related to the particular case. In order to solve the systemic problems, it is necessary to introduce amendments to the legislation regulating the activities of the National Archives of Georgia. For this purpose, on April 10, IDFI submitted a legislative proposal to the Parliament of Georgia. We hope that the access to the archival documents in Georgia will increase as a result of the activities and advocacy of IDFI.