მეხსიერების კვლევების საერთაშორისო პლატფორმის - The Sites of Conscience რეგიონული ონლაინ შეხვედრა გაიმართა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) საარქივო, საბჭოთა და მეხსიერების კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ მონაწილეობა მიიღო მეხსიერების კვლევების საერთაშორისო პლატფორმის - The Sites of Conscience (შემდგომში „კოალიცია“), რეგიონულ ონლაინ შეხვედრაში.
შეხვედრას დაესწრნენ წარმომადგენლები რუსეთიდან, ჩეხეთიდან, უკრაინიდან და კოალიციის ცენტრალური ოფისის წარმომადგენლები ამერიკის შეერთებული შტატებიდან.
კოალიციის წევრები, რომლებმაც ვიდეოკონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა, არიან მნიშვნელოვანი არასამთავრობო და სახელმწიფო ორგანიზაციები, რომლებიც ქვეყნებში ახორციელებენ ისტორიის კვლევას, მემორიალიზაციას, დაკავებული არიან საგანმანათლებლო, საგამომცემლო და სამუზეუმო საქმიანობით. მათ შორის აღსანიშნავია საერთაშორისო „მემორიალი“ და „უკანასკნელი მისამართი“ (რუსეთი), პროექტი Gulag.cz (ჩეხეთი), რევოლუციის და სიმამაცის ეროვნული მუზეუმი/ იგივე მაიდანის მუზეუმი (უკრაინა) და სხვა ორგანიზაციები.
IDFI-ისთვის ვიდეოკონფერენცია გაცნობით ხასიათს ატარებდა, რადგან ორგანიზაცია პლატფორმას მცირე ხნის წინ შეუერთდა. კოალიციის წარმომადგენლებმა ერთმანეთს გააცნეს მიმდინარე საქმიანობა და ისაუბრეს იმ პრობლემებზე, რომლებიც მათ მუშაობისას, განსაკუთრებით კი მიმდინარე პანდემიის დროს ექმნებათ.
მათ შორის გამოიკვეთა რამდენიმე ძირითადი პრობლემა:
- ინფორმაციის ნაკლები ხელმისაწვდომობა ისევე როგორც საკანონმდებლო დონეზე, ასევე პრაქტიკაში.
- არქივების ღიაობის პრობლემა ზოგიერთ ქვეყანაში, რასაც IDFI-ის პროექტი და შექმნილი რეიტინგიც ადასტურებს.
- ზოგიერთი სახელმწიფოების მხრიდან ინტერესის ნაკლებობა რეპრესირებულების, მსხვერპლთა რეაბილიტაციისა და ხსოვნის მემორიალიზაციის საკითხთან მიმართებით.
- ე.წ. „მეხსიერების ომები“ და სახელმწიფოების მხრიდან ამა თუ იმ ტიპის მეხსიერების მიმართ შერჩევითი დამოკიდებულება, იგნორირება და მეხსიერებასთან ბრძოლა.
გამოვლენილ პრობლემებს შორის, საქართველოს შემთხვევაში, მნიშვნელოვანია ინფორმაციის თავისუფლება და ხელმისაწვდომობა, არქივების ღიაობა, რის მისაღწევადაც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი წლების განმავლობაში მუშაობს.
გარდა ამისა, IDFI ბოლო წლის განმავლობაში აქტიურად მუშაობს რეპრესირებულების საკითხზე, მათ შორის მათთვის სოციალური დახმარების და საყოფაცხოვრებო-კომუნალური შეღავათების გაზრდის თაობაზე, რისთვისაც 2020 წლის 24 აპრილის სტატიაში გასცა სპეციალური რეკომენდაციები მთავრობისთვის.
დასკვნის სახით კოალიციის წევრებმა აღნიშნეს, რომ  ორგანიზაციების მიერ წარმოებული საქმიანობა მნიშვნელოვანი და აუცილებელია ქვეყნებში არსებული პრობლემების გათვალისწინებით. მონაწილეებმა იმსჯელეს საკითხების გაფართოებაზე და რეგიონში კარგი პრაქტიკის გავრცელებაზე. გარდა ამისა, დაიგეგმა საერთო პროექტები და აქტივობების ზრდა რამდენიმე ისეთი მიმართულებით, რომლებიც უპასუხებს საერთო პრობლემებს.

Online Regional Meeting of the Memory Studies Platform - The Sites of Conscience was Held
The Head of Archives, Soviet and Memory Studies Direction at the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Anton Vacharadze participated in the online regional meeting of the memory studies platform - The Sites of Conscience (hereafter, “coalition”).
Representatives from Russia, Czech Republic, Ukraine and US central office of coalition attended the meeting.
Members of coalition, who participated in the video conference, are important non-governmental and state organizations that carry out history research, memorialization, educational and publication activities in their respective countries. International Memorial, The Last Address (Russia), project Gulag.cz (Czech Republic), Revolution of Dignity Museum / also known as Maidan Museum (Ukraine) and other organizations are notable among them.
For IDFI, the video conference was introductory as long as the organization has joined the platform only recently. The representatives of coalition presented the current work and discussed challenges they face, especially during the ongoing pandemic.
Several challenges were emphasized:
- Limited access to information on legal basis as well as in practice.
- The problems related to the openness of archives, which is also proved by IDFI’s project and rating.
- The lack of interest of particular states toward the rehabilitation of victims and their memorialization.
- So-called “Memory Wars” and selective attitude toward different types of memory, ignorance and war against memory.
Among the emphasized problems related to Georgia, freedom and accessibility of information and openness of archives are important, for which IDFI has been working for many years.
Besides, recently, IDFI has been working on the issues related to repressed individuals, including the increase of their social support and privileges on utility and living expenses, for which IDFI issued special recommendations in the article published on 24 April 2020.
As a conclusion, the members of coalition mentioned that the activities carried out by the organizations is of paramount importance considering the problems the countries face. The participants discussed the opportunity of expanding the issues and spreading the best practices in the region. Moreover, several joint projects and enhancement of activities were planned in the direction which would address common problems.