კვლევის პრეზენტაცია - საბჭოთა ტოტალიტარული ტოპონიმიკა საქართველოში
21 ივნისს, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის ვახტანგ მე-6-ის სახელობის კორპუსში გაიმართა კვლევის -საბჭოთა ტოტალიტარული ტოპონიმიკა საქართველოში -პრეზენტაცია და დისკუსია.
საბჭოთა სახელწოდებების პრობლემატიკით მკვლევრები და საზოგადოებრივი აქტივისტები წლების მანძილზე არიან დაინტერესებულნი, თუმცა ქვეყნის სრული მასშტაბით კვლევა არ ჩატარებულა, შესაბამისად, აღნიშნული კვლევა წარმოადგენს პირველ კომპლექსურ დოკუმენტს ამ საკითხზე.
კვლევის ავტორები არიან IDFI აღმასრულებელი დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი და  მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე. კონტრიბუტორები კი IDFI-ს თანამშრომლები: ლევან ავალიშვილი, მეგი ქარცივაძე, ნინო გოზალიშვილი და ნინო მერებაშვილი-ფიშერი. ტექსტი დაარედაქტირა ქეთევან ყანჩაშვილმა.
ანტონ ვაჭარაძემ წარადგინა კვლევა და ისაუბრა მეთოდოლოგიაზე, ტოპონიმიკის ცვლილებისა და ცვლილების მცდელობების ისტორიაზე საქართველოში, ამ კუთხით სამართლებრივ განზომილებაზე და გამოვლენილ ძირითად მიგნებებზე.
პრეზენტაციის შემდეგ გაიმართა დისკუსია, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ:
- ცირა ელისაშვილი, სამოქალაქო აქტივისტი, კულტურული მემკვიდრეობის ექსპერტი
- ლადო ვარდოსანიძე, არქიტექტორი, ურბანისტი
- მამუკა ბალიაშვილი, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს  სახელდებისა და სიმბოლიკის კომისიის სამდივნოს უფროსი
ცირა ელისაშვილმა ისაუბრა კვლევის მნიშვნელობაზე დეკომუნიზაციის და, ზოგადად, დერუსიფიკაციის პროცესში. აღნიშნა მისი ორგანიზაციის „თბილისის ჰამქრის“ ინიციატივები, ერთი მხრივ, ქუჩების სახელწოდებების შეცვლასთან და, მეორე მხრივ, ისტორიული სახელწოდების შესახებ მემორიალური აბრების განთავსებაზე ყოველი ქუჩის დასაწყისში. ლადო ვარდოსანიძემ კვლევის ავტორებს მნიშვნელოვანი მითითებები მისცა, მათ შორის ურჩია შეეცვალათ სათაური და დაეზუსტებინათ კვლევაში გამოყენებული რამდენიმე ტერმინი. მამუკა ბალიაშვილმა კვლევის ავტორებს განუმარტა, რომ ზოგი სახელწოდება თბილისში უკვე აღარ ფიგურირებს, თუმცა, იქვე დასძინა, რომ საჯაროდ ხელმისაწვდომ რუკებზე და მონაცემთა ბაზებში (საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიერ შექმნილი „ახალი საკადასტრო რუკა“, Google Maps, შპს „საქართველოს ფოსტის“ თბილისის მისამართების ბაზა) კვლავ ძველი სახელწოდებებია შემორჩენილი და ამით ხაზი გაუსვა კვლევაში დასმულ ერთ-ერთ პრობლემას - შეცვლილი მონაცემების ასახვა შესაბამის ხელმისაწვდომ ბაზებში დაგვიანებით ხდება. IDFI-მ გაითვალისწინა დისკუსიაში მონაწილეების მითითებები, რჩევები და კვლევის ნაწილები შესაბამისად შეცვალა.
პრეზენტაციას და დისკუსიას ასევე დაესწრნენ და საკუთარი მოსაზრებები დააფიქსირეს მიხეილ ამაშუკელმა, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს  სახელდებისა და სიმბოლიკის კომისიის თავმჯდომარემ და ოლივერ რაისნერმა, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჟან მონეს პროგრამის ევროპის კვლევებისა და კავკასიის კვლევების პროფესორმა.
კვლევის მიზანია - შეიმუშაოს რეკომენდაციები სახელწოდებების ცვლილებასთან დაკავშირებით/ აგრეთვე წაახალისოს საჯარო სივრცეში დისკუსია საბჭოთა, ტოტალიტარული სახელწოდებები აღმოსაფხვრელად და მათ ჩასანაცვლებლად.

On 21 June, the presentation of the research - Soviet Totalitarian Toponymy in Georgia and related discussion was held at the Vakhtang VI Building of the National Parliamentary Library of Georgia.
Researchers and civil activists have been interested in the issues related to Soviet toponymy for many years but the large-scale research had not been conducted before. The provided document is the first complex document on this issue.
Executive Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili and the Head of Memory and Disinformation Studies Direction at IDFI, Anton Vatcharadze are the authors of the research. IDFI’s other team members – Levan Avalishvili, Megi Kartsivadze, Nino Gozalishvili and Nino Merebashvili-Fisher have also contributed to the study. Ketevan Kanchaveli has edited the text.
Anton Vatcharadze made a presentation about the conducted study, talked about the methodology, history of changes of toponymy in Georgia, challenges in legal direction and key findings of the research.
Following experts participated in the discussion:
- Tsira Elisashvili, civil activist, expert of cultural heritage
- Lado Vardosanidze, architect, urbanist
- Mamuka Baliashvili, Head of the Secretariat of Naming and Symbolic Commission at the Tbilisi City Assembly
Tsira Elisashvili talked about the importance of de-communization and de-Russification. She emphasized the initiatives of her organization Tiflis Hamkari, aimed at changing street names and placing banners on the streets that have historical names. Lado Vardosanidze gave important instructions to the authors of the research. He recommended changing the title and clarifying several terms used in the report. Mamuka Baliashvili said that several names of the streets have already been changed but he mentioned that the old names are still preserved in various databases (Public Registry, Google Maps, Georgian Post). With this, he proved one of the findings of the research – there is a significant delay in reflecting the changes in relevant databases. IDFI considered the recommendations and made relevant changes in the report.
Deputy Head of the Secretariat of Naming and Symbolic Commission at the Tbilisi City Assembly, Mikheil Amashukeli and the Professor of the Jean Monnet Program of European and Caucasian Studies at the Ilia State University, Oliver Reisner also attended the discussion and expressed their opinion.
The main objective of the research is to enhance the discussion about eradicating and replacing Soviet totalitarian symbols and names and elaborate relevant recommendations.
The presentation held with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency, Sida.