IDFI-სა და Post-Bellum-ის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში სამუშაო შეხვედრები გამართა
20-21 სექტემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის დაფინანსებული პროექტის - „სამხრეთ კავკასიისა და ვიშეგრადის ქვეყნების საერთო მეხსიერება - ოკუპანტები თუ განმათავისუფლებლები? დემოკრატია თუ ტირანია?“ ფარგლებში, შეხვედრები გამართა პარტნიორ ორგანიზაციებთან ჩეხეთიდან, სომხეთიდან, სლოვაკეთიდან, უნგრეთიდან და პოლონეთიდან.
შეხვედრებზე პარტნიორმა ორგანიზაციებმა ერთმანეთს თავიანთი საქმიანობის სფერო გააცნეს და პროექტის ფარგლებში შემუშავებულ სამოქმედო გეგმაზე ისაუბრეს. ძირითადი საკითხი შეეხებოდა სამხრეთ კავკასიისა და ვიშეგრადის ქვეყნების საერთო მეხსიერებას, რეპრესირებული პირების ისტორიასა და სამომავლო გეგმებს. გარდა ამისა, პარტნიორებმა ერთმანეთს საგანმანათლებლო კუთხით განხორციელებული პროექტების შესახებ გაუზიარეს გამოცდილება და საერთო მეხსიერების საკითხებით ახალგაზრდა თაობის დაინტერესების შესაძლო მეთოდები და არსებული პრაქტიკები განიხილეს. პროექტის ფარგლებში დაიგეგმა მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმის შექმნა, რომლის ჩვენებაც არა მარტო საქართველოს, არამედ პარტნიორი ქვეყნების სკოლებში გაიმართება. ასევე, მომზადდება ანალიტიკური ნაშრომები, რომლებიც ინგლისურ, პოლონურ, ჩეხურ და სლოვაკურ ენებზე ითარგმნება.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ, შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილა საქართველოში რეპრესირებულ პირთა შთამომავლების ისტორიებსა და თაობებს შორის ტრანსმისიის გზებსა და მნიშვნელობაზე.
შეხვედრები დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა, რომლის ფარგლებშიც მხარეებმა შეგროვებული ინტერვიუებისა და ისტორიების წარდგენის ვარიანტები და შესაძლო დაბრკოლებები განიხილეს.
პროექტის წამყვანი ორგანიზაცია Post Bellum–ია, რომლის ძირითადი პროექტი „ერების მეხსიერებაა“ (Memory of Nations). ეს იმ ადამიანების მოგონებათა კრებულია, ვინც  მე–20 საუკუნეში ტოტალიტარული ეპოქა გამოიარა. ბაზა ფოტოებს, გაზეთებსა და სხვადასხვა ისტორიულ ჩანაწერებსაც მოიცავს. კრებული 12,000-მდე ისტორიისაგან შედგება და საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომია ონლაინ, მონაცემთა ბაზის საშუალებით.
დღესდღეობით, გარდა მთავარი პროექტისა, Post Bellum მსოფლიოს მასშტაბით 24 საერთაშორისო პროექტს ახორციელებს.
დასასრულს, პარტნიორმა ორგანიზაციებმა მწერალთა სახლში  რეპრესირებული მწერლების მუზეუმი მოინახულეს და კიდევ ერთხელ გაუსვეს ხაზი პროექტისა და სამომავლო თანამშრომლობის მნიშვნელობას.

Working meetings were held within the framework of the joint project of IDFI and Post-Bellum
On September 20-21, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held meetings with partner organizations from the Czech Republic, Armenia, Slovakia, Hungary and Poland within the framework of the project "Common Memory of the South Caucasus and Visegrad countries - occupiers or liberators? Democracy or Tyranny?", financed by the International Visegrad Foundation.
Within the framework of the meetings, the partner organizations introduced each other to their field of activity and talked about the action plan developed within the project. The main issue was related to the common memory of the South Caucasus and Visegrad countries, the history of repressed persons, future plans, and those changes that will make the next steps of the countries participating in the project more effective. In addition, the partners shared their experiences with each other regarding the educational projects and discussed the possible methods and existing practices to interest the younger generation in issues of common memory. It was planned to create a short documentary film within the framework of the project, which will be shown in Georgian schools. Also, analytical papers will be prepared, which will be translated into English, Polish, Czech, and Slovak languages.
Anton Vatcharadze, head of the memory and disinformation studies department of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), focused on the characteristics of repressed persons in Georgia, the stories of their descendants, and the ways and importance of transmission between generations.
The meetings took place in a discussion mode, within which the parties discussed options and possible obstacles for presenting the collected interviews and stories.
The leading organization of the project is Post Bellum, whose main project is "Memory of Nations". This is a collection of memories of people who lived through the totalitarian era in the 20th century. The database also includes photographs, newspapers, and various historical records. The collection consists of about 12,000 stories and is available to the public through an online database.
Today, in addition to the main project, Post Bellum implements 24 international projects around the world.
At the end, the partner organizations visited the Museum of Repressed Writers in the Writer’s House of Georgia and once again emphasized the importance of the project and future cooperation.