საქართველოს პარლამენტმა არქივების ღიაობის შესახებ IDFI-ს საკანონდებლო წინადადება განიხილა
საქართველოს პარლამენტმა 2019 წლის 30 აგვისტოს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე განიხილა ა(ა)იპ − „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) მიერ წარდგენილი საკანონმდებლო წინადადება „ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ“ და „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონებში ცვლილების და დამატებების შეტანის თაობაზე (N1-7153/19; 10.04.2019).
საკანონმდებლო წინადადებები ითვალისწინებს ცვლილებებს რამდენიმე მიმართულებით:
- ეროვნულ საარქივო ფონდში დაცულ სახელმწიფო საიდუმლოების, პერსონალურ მონაცემთა (მათ შორის განსაკუთრებული კატეგორიის პერსონალურ მონაცემთა) შემცველი დოკუმენტების ხელმისაწვდომობა სამეცნიერო-კვლევით მიზნებისთვის;
- ეროვნულ საარქივო ფონდებზე დაშვების შესახებ განცხადებათა განხილვის ვადებისა და განცხადებათა აღრიცხვის ვალდებულების კანონის დონეზე დარეგულირება;
- სამკითხველო დარბაზში დოკუმენტების ფოტოგადაღების დაშვება;
- დაზიანებული და დაკარგული საქმეების სიის საჯაროობა.
კომიტეტის სხდომას დაესწრო IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი და თავის გამოსვლაში ისაუბრა არქივების ღიაობის მნიშვნელობაზე დემოკრატიული სახელმწიფოს შენების პროცესში. მისი თქმით, IDFI-ს მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგად გამოვლინდა ის ხარვეზები, რომლებიც საქართველოს მკვლევრებს საქართველოს სახელმწიფო არქივებში დაშვების მისაღებად ესაჭიროებათ არაპროპორციულად დიდი დრო, ხოლო ეროვნული არქივი თავისი შეხედულებისამებრ, დასაბუთების გარეშე წყვეტს უთხრას თუ არა თანხმობა მკვლევარს საარქივო დოკუმენტებთან დაშვებაზე. განსაკუთრებით პრობლემურია სამკითხველო დარბაზებში დოკუმენტების ფოტოასლის გაკეთების აკრძალვა მკვლევრის აპარატის საშუალებით, მით უმეტეს მაშინ, როდესაც საარქივო დოკუმენტის ფოტოასლის გაკეთების ოფიციალური მოსაკრებელი საკმაოდ მაღალია. გიორგი კლდიაშვილის თქმით, ინიცირებული კანონპროექტის ერთადერთი მიზანი გახლდათ საარქივო კვლევების ხელშეწყობა, რაც უმნიშვნელოვანესია წარსულის, განსაკუთრებით საბჭოთა ტოტალიტარული ეპოქის შესწავლის კუთხით და პირდაპირ უკავშირდება ისეთ აუცილებელ თემებს, როგორებიცაა ლუსტრაცია, საბჭოთა წარსულის გააზრება და დესოვიეტიზაცია.
იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარემ, ანრი ოხანაშვილმა თავის სიტყვაში ხაზი გაუსვა საკითხის მიმართ მაღალ საზოგადოებრივ ინტერესს და მადლობა გადაუხადა სამოქალაქო საზოგადოებას საკითხის წამოწევისთვის და განხილვაში მონაწილეობისთვის. თავმჯდომარის შემდეგ პოზიციები დააფიქსირა იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის აპარატის მთავარმა სპეციალისტმა, გიორგი გიგუაშვილმა და მანაც ისაუბრა წარმოდგენილი ცვლილებების ღირებულების შესახებ, რის საბოლოო მიზანიც გახლდათ სამეცნიერო კვლევების მხარდაჭერა.
იურიდიული კომიტეტის მთავარი მოტივაცია კანონპროექტის ამ სახით მიუღებლობის თაობაზე გახლდათ ის, რომ სამეცნიერო-კვლევითი მიზნის შემთხვევაში, მკვლევარს პრაქტიკულად უჩნდება შეუზღუდავი შესაძლებლობა ჰქონდეს წვდომა სახელმწიფო საიდუმლოებაზე და პირის პერსონალურ მონაცემებზე და წარდგენილი პროექტი ამ ნაწილში არის გარკვეული რისკების მატარებელი.
IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა და იურიდიული კომიტეტის წევრებმა ერთხმად დააფიქსირეს პოზიცია იმის თაობაზე, რომ კანონპროექტის მიზანი არ ყოფილა პერსონალურ მონაცემთა და სახელმწიფო საიდუმლოების შემცველი დოკუმენტების საკითხის ღიად დატოვება და შეთანხმდნენ, რომ სამომავლოდ აუცილებლად უნდა მოხდეს მუხლების გადამუშავება, ტერმინებისა და პრინციპების მკაფიო და ზუსტი ფორმულირება და კანონპროექტის ხელახლა წარდგენა.
აგრეთვე იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის აპარატის მთავარმა სპეციალისტმა დამსწრეებს გააცნო იუსტიციის სამინისტროს პოზიცია დარბაზში ფოტოგადაღების დაშვების თაობაზე. გიორგი გიგუაშვილის თქმით, იუსტიციის სამინისტრომ განაცხადა, „რომ ასეთი ფორმით გადაღება შესაძლებელია რისკის მატარებელი იყოს ეროვნულ არქივში დაცული დოკუმენტების უსაფრთხოების თვალსაზრისით, ვინაიდან მას არ ექნება ეგრეთ წოდებული წყლის დამცავი ნიშანი ან შტამპი, ასევე შეიძლება მოხდეს მისი დაზიანება“. IDFI არ ეთანხმება იუსტიციის სამინისტროს პოზიციას და აღნიშნავს, რომ დარბაზებში თავისუფალი ფოტოგადაღება დაშვებულია მსოფლიოს წამყვან არქივებში (იხ. ინფორმაცია ჩვენს სტატიაში), არცერთ ამ არქივში ეს საკითხი არ განიხილება დოკუმენტის დაზიანების რისკად და დოკუმენტის დაზიანება ფოტოგადაღებისას გამორიცხულია, განსაკუთრებით ისეთ პირობებში, როდესაც სამკითხველო დარბაზში არის არქივის თანამშრომელი და ის აკონტროლებს აღნიშნულ პროცესს.
IDFI წლებია მუშაობს არქივების ღიაობის მიმართულებით. ამ მხრივ გადადგმულ მნიშვნელოვან ნაბიჯს წარმოადგენდა თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2019 წლის 4 აპრილის გადაწყვეტილება, რომლითაც სრულად დაკმაყოფილდა IDFI-ის სარჩელი საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ საქართველოს ეროვნული არქივის წინააღმდეგ. მოპასუხე მხარეს დაევალა ინფორმაციის გაცემა საარქივო ფონდის დოკუმენტებზე დაშვების შესახებ განხილულ განცხადებათა და მათზე მიღებულ გადაწყვეტილებათა რაოდენობის შესახებ, მიუხედავად იმისა, რომ ეროვნული არქივის განცხადებით, ის არ აწარმოებდა IDFI-ის მიერ მოთხოვნილ სტატისტიკურ მონაცემებს.
მოცემული დავა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან სასამართლომ ადმინისტრაციულ ორგანოს დაავალა სტატისტიკური ინფორმაციის შექმნა და გაცემა. ამასთან მან ხაზი გაუსვა საარქივო ფონდებთან დაშვების შესახებ ინფორმაციის საჯაროობის მნიშვნელობას დემოკრატიულ საზოგადოებაში.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) გააგრძელებს საქართველოს პარლამენტთან და ყველა დაინტერესებულ უწყებასთან მუშაობას არქივების მარეგულირებელი კანონმდებლობის და არქივების გამჭვირვალობის გაუმჯობესებაზე.

On August 30, 2019, at the session of the Legal Issues Committee, the Parliament of Georgia discussed the legislative proposal on amendments in the Law on National Archival Fund and National Archives and the Law on Personal Data Protection submitted by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) (N1-7153/19; 10.04.2019).
The legislative proposal envisions amendments in several directions:
- Granting access to archival documents containing personal data and state secrets if there is well-substantiated research or scientific purpose and/or there is public interest towards the information;
- Introducing a regulation of review deadlines for admission applications to the national archival funds and the obligation to keep a record of these applications;
- Allowing the photocopying of archival documents inside reading halls;
- Disclosing the list of lost or damaged documents.
The Executive Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili, attended the committee session, and during his speech, spoke about the importance of openness of archives for building a democratic state. According to him, IDFI’s research has identified several flaws in the archival legislation and practice that need to be addressed. Researchers working in Georgian archives face disproportionately long periods of wait time for accessing archives, the state archive has a discretionary right to deny document access to specific researchers, it can also refuse to issue a specific document. Especially problematic is the prohibition on photocopying of documents inside the reading halls using the researcher's own camera, while the price of photocopying at by the archive is too high. According to Giorgi Kldiashvili, the only objective of the legislative proposal was the facilitation of archival research, which is of paramount importance for studying the totalitarian past, especially with regards to Soviet totalitarianism, and is directly linked with critical issues such as lustration, understanding of the Soviet past and de-Sovietization.
In his speech, the head of the Legal Issues Committee Anri Okhanashvili emphasized the high public interest in this issue and thanked the civil society for raising it and participating in the discussions. Following the head of the committee, the chief specialist of the Legal Issues Committee apparatus Giorgi Giguashvili also spoke about the importance of the amendments, aimed at facilitating scientific research.
The primary argument of the Legal Issues Committee for not accepting this proposal in its current state was that in the case of substantiation based on scientific or research goals, a researcher would practically have unlimited access to state secrets and personal data, which poses risks.
The Executive Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili and members of the committee unanimously asserted that the goal of the legislative proposal was not to introduce vagueness to the issues of personal data and state secret protection, and agreed that in the future the articles should be reworked to make the terms and principles more precise, and that the proposal should be resubmitted.
Additionally, the chief specialist of the Legal Issues Committee presented the position of the Ministry of Justice regarding allowing photocopying inside reading halls. According to Giorgi Giguashvili, the Ministry of Justice declared that “photocopying in such a form can bear certain risks in terms of safety of the documents preserved in the National Archives, since they will not have a so-called watermark or stamp; also, they can be damaged”. IDFI does not agree with the Ministry’s position and states that free photocopying is allowed in the leading archives of the world (more in this article), none of which consider this to be risky, and there is, in fact, no chance that the documents can be damaged this way, especially when there is an archive employee in the reading room who oversees the process.
IDFI has been working on the topic of access to archives for years. In the decision of April 4, 2019, the Tbilisi City Court fully granted the appeal of IDFI against the National Archives of Georgia – LEPL of the Ministry of Justice of Georgia. The court ordered the respondent party to disclose information on the number of applications received with the request of accessing archival documents and relevant decisions taken. The National Archives of Georgia was directed to disclose the information even though they did not process the statistical data requested by IDFI.
This dispute is of crucial importance, since the court ordered the administrative body to create and disclose statistical data and discussed the importance of accessing archival documents for a democratic society.
IDFI will continue working with the Parliament and all stakeholders to improve archive legislation and transparency, in order to enhance the openness of state archives.