რუსეთის გადაჭარბებული გავლენა დასავლელ მეცნიერებსა და მეცნიერებაზე
ჰიროაკი კურომია შეისწავლის უკრაინის ახალ და უახლეს ისტორიას ფართო, ევრაზიული ისტორიის კონტექსტში. მისი ნაშრომები შეეხება ისტორიულ და თანამედროვე დონბასს, ასევე, ჰოლოდომორს, დიდ ტერორსა და სტალინის ეპოქის სხვა მოვლენებს.
ორიგინალი 2023 წლის 30 ივნისს გამოქვეყნდა ონლაინ პორტალზე - Forum for Ukrainian Studies. სტატია ითარგმნა და ქვეყნდება ავტორის ნებართვით.
-
2023 წლის 19 მაისს რუსეთის მთავრობამ გამოაცხადა „პერსონალური სანქციები“ 500 „ამერიკელი მოქალაქის“ წინააღმდეგ, რაც, სხვა ზომებთან ერთად, ითვალისწინებდა რუსეთის ფედერაციაში შესვლის აკრძალვასაც. რამდენიმე მეგობარმა სასწრაფოდ შემატყობინა, ზოგმა სამძიმარი გამოთქვა, ზოგმა მომილოცა, რომ ამერიკული უნივერსიტეტების პროფესორთა შორის მეც აღმოვჩნდი მოსკოვის შავ სიაში (რომ დავაზუსტოთ, ისევე როგორც სიაში მოხვედრილი ზოგიერთი სხვა ადამიანი, მე არ ვარ ამერიკის მოქალაქე, არამედ ვარ აშშ-ის "რეზიდენტი უცხოელი".) და შევუერთდი კოლეგების მცირე ჯგუფს, რომელიც ჯერ კიდევ 2022 წელს დაასანქცირეს.
შავი სიის შესწავლის შემდეგ, ანდერს ასლუნდმა აღნიშნა, რომ სიაში ჭარბობენ ანალიტიკური ცენტრების (think tank) წევრები და დასძინა: „გასაკვირია, რომ სიაში უნივერსიტეტის რამდენიმე პროფესორიც აღმოჩნდა. კრემლს სჯერა, რომ წარმატებით ჩაახშობს მათ ხმას? რა უნდა თქვან მათ დასაცავად ინტელექტუალებმა, რომლებიც არ არიან სანქცირებული?” ერთი მხრივ, ასლუნდი შესაძლოა არ იყოს მართალი სამეცნიერო საზოგადოების მიმართ: უნივერსიტეტები განსხვავდებიან ანალიტიკური ცენტრებისგან და აკადემია არ არის ხოლმე ჩართული მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებში. მეორე მხრივ, აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ რუსეთის მცოდნე მხოლოდ რამდენიმე მეცნიერს დაუწესდა სანქცია მაშინ, როცა სანქცირებულთა უმეტესობა უკრაინას შეისწავლის. მიუხედავად ამისა, მოსკოვის სანქციები ცალკეულ მეცნიერთა მიმართ, მნიშვნელოვან შესაძლებლობას ქმნის ჩვენი სამეცნიერო საზოგადოებისთვის - დაუპირისპირდეს არასასიამოვნო საკითხებს, რომელთა მოგვარებაც აქამდე ვერ მოახერხა.
***
ჩვენთვის, ვინც წლები დაუთმო აღმოსავლეთ ევროპისა და ყოფილი საბჭოთა კავშირის არარუსული რეგიონების შესწავლას, საკმაოდ უცნაურია, რომ მხოლოდ ახლა დაიწყო რუსეთის კვლევების სფერომ დისციპლინის „დეკოლონიზაციაზე“ საუბარი. არასდროს არ არის გვიან, რა თქმა უნდა, მაგრამ ეს მხოლოდ ხაზს უსვამს თვითკმაყოფილებას, რომლითაც ეს სფერო აქამდე მოქმედებდა, ამავდროულად, იმპერიალისტურ მსოფლმხედველობას, რომელიც რუსეთმა და საბჭოთა კავშირმა დისციპლინას გასული საუკუნის განმავლობაში დაუწესეს. ეს სფერო ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში პოზიტიურ ჭრილში განიხილავდა ისეთი რუსი ლიტერატურული მოღვაწეების იმპერიალისტურ და რუსოცენტრულ შეხედულებებს, როგორებიც არიან - ალექსანდრე პუშკინი, ფიოდორ დოსტოევსკი და იოსიფ ბროდსკი. ჩემს კვლევებში ყველგან აღვნიშნავ, რომ, ჯერ კიდევ 2000 წელს, Oxford University Press-ის მიერ გამოქვეყნებულ, ნიკოლას რიასანოვსკის უაღრესად პოპულარულ სახელმძღვანელოში - “რუსეთის ისტორია” (A History of Russia) - “კიევის-რუსს” (Kiyv-Rus) „კიევის რუსეთი“ (Kievan Russia) ეწოდება. თითქმის ყველა სახელმძღვანელოში კვლავ გამოიყენება ისეთი ტერმინები, როგორიცაა „პეტრე დიდი“ და „ეკატერინე დიდი“. როგორც ჩანს, ამ სფერომ, შეგნებულად თუ გაუცნობიერებლად, სრულად შთანთქა რუსული იმპერიალისტური პროპაგანდა ისე, რომ არც კი იაზრებდა მის თხრობაში მიკერძოებულობასა და სიცრუეს. ყველა საფუძველი არსებობს იმის დასაჯერებლად, რომ მოსკოვი კმაყოფილი დარჩა მეცნიერების მსგავსი მდგომარეობით.
2022 წლის თებერვალში, უკრაინის წინააღმდეგ გაჩაღებული ომის შემდეგ, ბევრმა აკადემიურმა ინსტიტუტმა საჯაროდ დაგმო რუსეთის ფედერაციის მოქმედება. ეს მხოლოდ ხაზს უსვამს იმ არასასიამოვნო ფაქტს, რომ ძალიან ცოტამ გააკეთა ეს 2014 წელს, როდესაც რუსეთმა მოახდინა ყირიმის ანექსია და უკრაინის წინააღმდეგ იქამდე შენიღბულ ომს ფარდა ახადა, განსაკუთრებით დონბასში. როგორც დასავლურ სამეცნიერო წრეებში დონბასის შესახებ კვლევების ერთ-ერთი იშვიათი ავტორი, მე, ვალდებული ვარ ისტორიულ ჭრილში გავაანალიზო რუსეთსა და უკრაინაში არსებული ვითარება. უფრო მეტიც, აკრძალულთა სიაში მოხვედრის შემდეგ, შეუძლებელია არ მაინტერესებდეს, ჩემმა ბოლოდროინდელმა წიგნმა ჩინეთსა და იაპონიაში სტალინის ფარული დივერსიული ომების, შენიღბვისა და დეზინფორმაციის შესახებ, აუშალა თუ არა მოსკოვს ნერვები.
რა თქმა უნდა, ვწუხვარ, რომ აღარ მაქვს რუსეთის არქივებში მუშაობის შესაძლებლობა და ვეღარ მოვინახულებ მეგობრებსა და კოლეგებს. მადლობელი ვარ იქ გატარებული დროისთვის და, წარსულში, რუს მეცნიერებთან ერთობლივი მუშაობისთვის. ვაღიარებ, რომ რუსეთის არქივებზე წვდომა და რუს ექსპერტებთან აზრთა მიმოცვლა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ჩემი საქმიანობისთვის. ამავდროულად, შექმნილ ვითარებაში ცოტა თუ გაბედავს რუსეთში გამგზავრებას. რუსეთის არქივებისგან, ბიბლიოთეკებისა და ექსპერტებისგან რაიმე ინფორმაციის მიღების მოლოდინების ხანაც დასრულდა. ასე რომ, როგორც ჩანს, დროა შევაჯამოთ ჩვენი საქმიანობა რუსეთსა და უკრაინაში ბოლო სამი ათწლეულის განმავლობაში, 1990-იან წლებში დახურული არქივების გახსნიდან მოყოლებული.
არც ისე დიდი ხნის წინ, დასავლელი მეცნიერები საუბრობდნენ რუსეთისა და საბჭოთა ისტორიის შესწავლის კუთხით "საარქივო რევოლუციაზე", მაგრამ ეს მოჩვენებითი აღმოჩნდა. მოსკოვი არა მხოლოდ ეჭვიანობის ნიადაგზე იცავს საკუთარ არქივებს, არამედ აქვეყნებს საარქივო დოკუმენტებს ფრთხილად და შერჩევით, რათა ისტორიკოსების შეხედულებები სასურველი მიმართულებით წარმართოს. სამი ათწლეულის განმავლობაში, საარქივო დოკუმენტებზე მუშაობის შემდეგ, მხოლოდ ახლა დავრწმუნდი, როგორი გულუბრყვილო ვიყავით იმ რწმენით, რომ რეალური წვდომა გვქონდა საბჭოთა პერიოდის არქივებზე. ჩვენ უნდა გვცოდნოდა მოსკოვის მიერ საარქივო დოკუმენტების ფრთხილი, მიზანმიმართული და ოსტატური შერჩევითი გამოქვეყნების შესახებ, რაც მიზნად ისახავდა მანიპულირებას ექსპერტების კვლევებით.
მაგალითად, ავიღოთ საბჭოთა დიქტატორი იოსებ სტალინი და მისი ეპოქა, რომელსაც მთელი ჩემი პროფესიული კარიერის განმავლობაში შევისწავლიდი. მასზე ბევრი დაიწერა და კიდევ დაიწერება. მიუხედავად ამისა, ჩვენ ჯერ კიდევ ცოტა რამ ვიცით მისი პოლიტიკის მრავალი ასპექტის შესახებ. ზოგიერთი დოკუმენტი განადგურდა ან არ არის შემონახული. სტალინის პოლიტიკის დიდი ნაწილი, სავარაუდოდ, არასოდეს ყოფილა ქაღალდზე გადატანილი. მრავალი საჭირო დოკუმენტი ჯერ კიდევ საგულდაგულოდაა დალუქული ყოფილი კომუნისტური პარტიის არქივში, პრეზიდენტის არქივში, სამხედრო არქივებში, საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურების არქივებში და ა.შ.. ყოფილ პარტიულ არქივში სტალინისა და პოლიტბიუროს „ღია“ დოკუმენტებში კი უამრავი გასაიდუმლოებული გვერდია. უფრო მეტიც, არსებობს მტკიცებულება, რომ არაავტორიზებული ან შემთხვევითი წვდომის შიშით, რუსეთის მთავრობამ ზოგიერთი დოკუმენტი მოსკოვიდან რუსეთის შორეულ არქივებში გადაიტანა, რათა კიდევ უფრო მიუწვდომელი გაეხადა მკვლევრებისთვის. მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთი საიდუმლო დოკუმენტი შეიძლება ნაკლებად ღირებული აღმოჩნდეს, მათი უმეტესობა მართლაც მნიშვნელოვანი იქნება, დიდი ალბათობით, და ამიტომაც ინახავს მოსკოვი მათ საიდუმლოდ.
ამ მხრივ, სერიოზულად უნდა მივიღოთ ასლუნდის ზემოთ ციტირებული მწვავე შენიშვნები. საილუსტრაციოდ, 2014 წელს, აღიარებული საუნივერსიტეტო გამომცემლობის მიერ გამოქვეყნებულ წიგნში, სტალინის შესწავლით დაინტერესებული დასავლელი მკვლევრები მის გამოსვლებსა და ნაწერებს აფასებენ და ასკვნიან, რომ ომთაშორის პერიოდში უცხო ქვეყნებისთვის „საკმაოდ მარტივი“ იყო „ძირგამომთხრელი საქმიანობის“ ორგანიზება და „ჯაშუშებად და დივერსანტებად“ გადაბირება მათთვის „იოლ” ამოცანას წარმოადგენდა საბჭოთა კავშირში. საბჭოთა საარქივო დოკუმენტების ციტირებით, ამავდროულად, სავარაუდო ჯაშუშებისა და დივერსანტების შესახებ დაუსაბუთებლობით, წიგნში საუბარია საბჭოთა კავშირში „მტრის აგენტურის გავრცელებაზე“. შესაბამისად, რჩება შთაბეჭდილება, რომ წიგნი ამართლებს სტალინის „შიშს“ უცხოელი ჯაშუშების მიმართ და გარკვეულწილად დიდი ტერორის ლეგიტიმაციასაც ცდილობს. თუმცა, ეს წმინდა საბჭოთა პროპაგანდაა და თუ ყოფილ საბჭოთა არქივებზე შერჩევითი ხელმისაწვდომობის მინიჭებამ დასავლელი სპეციალისტები სტალინის შესახებ ამგვარ დასკვნამდე მიიყვანა, მაშინ მოსკოვი უბედნიერესი იქნებოდა. მე გამოქვეყნებული მაქვს აღნიშნული წიგნის კრიტიკული მიმოხილვა და არსად შემხვედრია სხვა, მსგავსად კრიტიკული შეფასება. ძნელია გაიგო პროფესიონალის მხრიდან კრიტიკული ანალიზისა და ზოგიერთი შერჩევითი წყაროს პრინციპული უარყოფის გაუგებარი ნაკლებობა. თუმცა ეს მხოლოდ ერთი მაგალითია. ეს ასახავს საბჭოთა კვლევების ზოგად სამწუხარო მდგომარეობას.
მიუხედავად იმისა, რომ ცივი ომის დროს გამოცემულმა წიგნებმა სტალინის შესახებ მცდარი შეხედულებები დაამკვიდრა, მეცნიერები, როგორც ჩანს, უფრო მეტად აცნობიერებდნენ ამ თემის ირგვლივ კვლევის შეზღუდულ ხასიათს, ძირითადად, იმიტომ, რომ საბჭოთა არქივებთან წვდომა არ არსებობდა. პარადოქსულად, როგორც ჩანს, არქივების გაზრდილმა წვდომამ გამოიწვია - ნატალი დევისის ცნობილი ეპითეტით - "ფიქცია არქივებში", კერძოდ, რუსეთის დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის გულუბრყვილო გამეორება.
მართალია, უნდა ვაღიაროთ, რომ ახალმა საარქივო ეპოქამ რუსეთში, 1990-იან წლებში ხელი შეუწყო როგორც რუსი, ისე დასავლელი მკვლევრების მიერ საბჭოთა ისტორიის ნაკლებად “ბნელი” ეპიზოდების გარკვევას, და ზოგადად, საბჭოთა ისტორიის უკეთ გააზრებას. უკრაინის შესახებ კვლევებმა, რა თქმა უნდა, ისარგებლა რუსეთის არქივებთან გაზრდილი წვდომით. ახლაც, როგორც ადრე, ბევრი მეცნიერი პირად საუბრებში გამოხატავს შიშს რუსეთის ვიზაზე უარის თქმასთან დაკავშირებით და საჯაროდ საუბრობს რუსეთის „სავიზო მხარდაჭერაზე“, თითქოს ეს რაიმე სახის ჯილდო იყოს. თავისუფალი სამყაროს მეცნიერები მიდრეკილნი არიან, ნებსით თუ უნებლიეთ, გაებნენ ხაფანგში, რომელიც მოსკოვმა შეგნებულად დააგო. მოსკოვს მიაჩნია, რომ დასავლელი მეცნიერები ადვილად ექცევიან გავლენის ქვეშ და მანიპულირებენ მათზე „რბილი ძალით“ (მათ შორის ადამიანური ფაქტორებით, დოკუმენტებთან დაშვებით და სხვა სახის ხელგაშლილობით). ცოტა ხნის წინ, პაველ ივლევმა ღიად ისაუბრა ასეთ საფრთხეზე. იგივე შეიძლება ითქვას პეკინზეც. თუ ჩვენ, მეცნიერები, როგორც კრიტიკულად მოაზროვნე პიროვნებები, ვინც ვსარგებლობთ აკადემიური თავისუფლების პრივილეგიითა და ხშირად უვადო შრომითი კონტრაქტებითაც, აღმოვჩნდებით ასე დაუცველები, უნდა ვინტერესდებოდეთ რა არის ჩვენი raison d’etre (ფრანგ. არსის საზრისი).
ურთიერთობათა ეს დამთრგუნველი სიტუაცია ასახავს ზოგადად რუსეთის შესახებ კვლევების “კუნძულოვან მდგომარეობას”. ისინი, ვინც მუშაობდნენ უკრაინაში, სხვა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში და ზოგადად აღმოსავლეთ ევროპაში, უკეთეს მდგომარეობაში არიან, რადგან მათ შეუძლიათ რუსეთს სხვადასხვა პერსპექტივიდან შეხედონ, ამ ქვეყნების არქივებზე წვდომა ნაკლებად იყო შეზღუდული, ვიდრე რუსეთში. ასევე, მათი წვლილი რუსეთისა და საბჭოთა კვლევებში უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე აქამდე იყო აღიარებული. მათთვის დღევანდელი მოწოდება „რუსეთის კვლევებში დეკოლონიზაციის შესახებ“ კარგა ხნით დაგვიანებულია.
უახლოეს მომავალში, ყოველ შემთხვევაში, დასავლურ აკადემიურ სივრცეში რუსეთისა და საბჭოთა კვლევების პროგნოზები უიმედო ჩანს. ამ დროს კი, უკრაინის შესახებ კვლევები, ომის მიუხედავად, გაცილებით უკეთეს მდგომარეობაშია. თუმცა, იმპერიის არქივებთან უფრო თავისუფალი წვდომის გარეშე ჩვენი სფერო საგრძნობლად დაზარალდება.
ჩვენ უნდა მივიღოთ შესაბამისი ზომები, რადგან არ შეგვიძლია გულუბრყვილოდ ვუყუროთ დასავლელი ექსპერტების მანიპულირებისკენ მიმართულ რუსეთის ფარულ და ჭკვიანურ მცდელობებს. რაც შეეხება საარქივო კვლევას, უდავოდ, ახლა უკვე დამოუკიდებელი ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების არქივებს ეკისრებათ გაცილებით დიდი როლი, ვიდრე ოდესმე. რუსეთის შემსწავლელ მეცნიერებს მოუწევთ არარუსული ენების შესწავლა და კვლევა-ძიება არარუსულენოვან ქვეყნებში რუსეთის შესასწავლად. უკრაინა, რომლის განადგურებასაც მოსკოვი ძალის გამოყენებით ცდილობს, უდიდეს მნიშვნელობას შეიძენს. რამდენადაც მე შემეხება, შემიძლია ვთქვა, რომ რუსეთისა და საბჭოთა კავშირის შესახებ კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ცოდნა მივიღე არა რუსეთში, არამედ უკრაინაში, 1990-იან და 2000-იან წლებში, როდესაც უკრაინის არქივები ბევრად უფრო ღია გახდა მკვლევრებისთვის, ვიდრე რუსეთის. 1990-იანი წლების შუა პერიოდიდან უკრაინაში ყოფილ კგბ-ს არქივებთან წვდომამ გახსნა ახალი და გასაოცარი პერსპექტივები ისტორიის შესწავლისთვის და სწორედ უკრაინაში გამოვიმუშავე საბჭოთა პერიოდის დოკუმენტების კრიტიკულად კითხვის უნარი. ისევ და ისევ, ფაქტი ფაქტად რჩება, რომ მხოლოდ რუსეთში - და არა რომელიმე სხვა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკაში - დაცულია ბევრი მნიშვნელოვანი დოკუმენტი, რომელიც გადამწყვეტია უკრაინის, რუსეთისა და საბჭოთა კავშირის ისტორიის შესასწავლად.
მეცნიერებს შეუძლიათ, საკითხის ირგვლივ გარკვეულწილად იმუშაონ დასავლურ არქივებში, ისევე როგორც ყოფილი საბჭოთა ბლოკის ქვეყნებში, როგორიცაა პოლონეთი და ბულგარეთი. მაგალითად, რუსეთში არა ერთი კონკრეტული დოკუმენტის ძიების შემდეგ, ზოგიერთი მათგანის ასლს მონღოლეთში, ულან-ბატორის არქივში მივაკვლიე. რამდენიმე წლის წინ, ტაიპეიში (ტაივანი) აღმოვაჩინე ორი წერილის დედანი, რომელიც სტალინმა 1939 და 1941 წლებში ჩან კაიშის მისწერა. მათი ასლები მოსკოვის არქივში დახურული იყო. მე გამოვაქვეყნე ისინი ორიგინალურ ენაზე ყველა მეცნიერის (მათ შორის რუსი მეცნიერების) სახეიროდ. არავინ იცის როგორ და როდის დასრულდება რუსეთის ომი უკრაინის წინააღმდეგ, მიუხედავად ამისა, მე ვეთანხმები სერგეი რადჩენკოს, რუსული წარმომავლობის ისტორიკოსს, რომელიც ახლა ასწავლის შეერთებულ შტატებში. მან 2022 წლის მაისში დაწერა: "რატომაა აუცილებელი რუსეთის დამცირება უკრაინაში: მათ ძალიან ცოტა გაკვეთილი მიიღეს საბჭოთა კავშირის დაშლისგან”. შესაძლოა ეს წინადადება რუსებისთვის შეურაცხმყოფლად ჟღერდეს, სინამდვილეში, ეს ასე არ არის. ყველა ნორმალურ ერს განუცდია დამცირება. ჩინეთი მუდმივად საუბრობს ისტორიულ დამცირებაზე დასავლეთისა და იაპონიის მხრიდან. მათ, ვინც იხილა საიგონის ქაოსური სცენები 1975 წელს, ხვდება, როგორი დამცირება განიცადა შეერთებულმა შტატებმა ვიეტნამში. რუსეთი პრეტენზიას გამოთქვამს 1991 წლის დამცირებაზე - თუთიყუშივით იმეორებს პრეზიდენტ პუტინის გამონათქვამს, რომ სსრკ-ის დაშლა მე-20 საუკუნის უდიდესი გეოპოლიტიკური კატასტროფა იყო - მარჯვედ ივიწყებს, რომ თავად რუსეთს სურდა საბჭოთა კავშირის ტვირთისგან გათავისუფლება. დამცირების აღიარება და ყველაფრის თავიდან დაწყება მოითხოვს პოლიტიკურ გამბედაობას; მისი გაკვეთილების უარყოფა და სხვების დადანაშაულება ადვილია, მაგრამ საშიში. რუსეთის ომი უკრაინის წინააღმდეგ პოლიტიკოსებს შორის გამბედაობის დეფიციტს ავლენს. რუსეთის აბსოლუტური მარცხი, საბოლოო ჯამში, შეიძლება იყოს საუკეთესო გამოსავალი არა მხოლოდ უკრაინისთვის, არამედ რუსეთის ფედერაციისა და თავად რუსების მომავლისთვის. იგივე შეიძლება ითქვას უკრაინის, რუსეთის და საბჭოთა კვლევების აკადემიური სფეროების მომავალზეც.

Hiroaki Kuromiya examines the new and recent history of Ukraine in the context of broader Eurasian history. His works deal with the historical and contemporary Donbass, as well as the Holodomor, the Great Terror, and other events of the Stalin era.
The original article, published on June 30, 2023, on the online portal Forum for Ukrainian Studies, has been translated and published with the author's permission.
-
On 19 May 2023 the Russian government announced “personal sanctions” against 500 “American citizens,” including a ban from entry into the Russian Federation. Several friends promptly informed me, some with condolences and others with congratulatory notes, that I was among the handful of American university professors blacklisted by Moscow. (Strictly speaking, like some others on the list, I am not an American citizen but a US “resident alien.”) We join a small number of our colleagues who were sanctioned earlier, in 2022.
Having examined the blacklist, Anders Åslund noted that among them are a large number of members of think tanks, and he adds, “Surprisingly, few university professors have been included. Does the Kremlin think that it has successfully muffled them? What do those intellectuals not sanctioned have to say in their defense?” On the one hand, Åslund is perhaps unfair to the scholarly community: universities are not think tanks, and academics do not necessarily engage in current political affairs. On the other hand, it is hard to ignore the fact that few Russianists were sanctioned, while most of those who were banned are Ukrainianists. Regardless, Moscow’s sanctions on certain individual scholars do afford an important opportunity for our scholarly community to confront uncomfortable issues that it has largely failed to address.
* * *
For those of us who have devoted years to the study of Eastern Europe and non-Russian regions of the former Soviet Union, it appears rather odd that only now does the field of Russian studies speak of “decolonizing” the discipline. It is never too late, of course, but this only emphasizes both the complacency with which the field has operated until now and the persistent imperialist outlook that Russia and the Soviet Union have imposed on the discipline over the last century. The field has too long been sanguine about the imperialist and Russocentric views of such Russian literary luminaries as Alexander Pushkin, Fyodor Dostoevsky, and even Joseph Brodsky. In historical studies, as I have noted elsewhere, as late as 2000 the hugely popular Russian history textbook by Nicholas Riasanovsky, A History of Russia, published by Oxford University Press, calls Kyiv-Rus’ “Kievan Russia.” Almost all textbooks still use such expressions as “Peter the Great” and “Catherine the Great.” It appears that the field has consciously or unconsciously swallowed whole Russian imperialist propaganda without even being aware of the biases and falsehoods in its narrative. There is every reason to believe that Moscow has been happy with this state of scholarship.
In the wake of the war unleashed against Ukraine in February 2022, many academic institutions publicly denounced Russia. This only serves to highlight the inconvenient fact that very few did so in 2014 when Russia annexed Crimea and opened a camouflaged war against Ukraine, particularly in the Donbas. As the author of one of the few Western scholarly books on the Donbas, I find myself obliged to bring to bear my historical analyses on the current situation in Russia and Ukraine. Moreover, having been placed on the list of the banned, I cannot help but wonder whether my recent book on Stalin’s secret wars of subversion, camouflage, and disinformation in China and Japan has possibly struck a nerve in Moscow.
Of course, I regret not being able to work in the Russian archives and to visit friends and colleagues there any more. I am grateful for the time I was able to spend there and for the exchanges I had with Russian scholars in the past. I readily admit that access to Russian archives and Russian experts has been critical to my work. At the same time, in the current situation few of us would dare to travel to Russia. Nor can we expect to reap much reward anymore from the Russian archives and libraries and experts. That being so, it seems a good time to reflect on our work in Russia and Ukraine over the past three decades, since the opening up of formerly closed archives in the 1990s.
Not long ago Western scholars spoke of an “archival revolution” in the study of Russian and Soviet history, but this has turned out to be an illusory “revolution.” Not only does Moscow still jealously guard its archives, it releases archival documents carefully and selectively so as to steer historians’ views in its desired direction. After three decades of archival work, I now am certain that we have been naive in our belief that we’ve had good access to Soviet-era archives. We should be aware of Moscow’s careful, purposeful, and adroitly selective release of archival documents, which is meant to manipulate the research of experts.
Take the example of the Soviet dictator Iosif V. Stalin and his era, which I have studied throughout my professional life. Much has been written on him, and more will be. Yet we still know precious little about many aspects of his policies. Some documents were destroyed or never kept. Much of Stalin’s policy was likely never put on paper. Numerous relevant documents are still kept under a tight seal in the former Communist Party Archive, the Presidential Archive, military archives, archives of the Foreign Ministry and Federal Security Services, and elsewhere. Even the “open” files of Stalin and the Politburo in the former party archive have numerous pages that are still classified. Moreover, there is evidence that in fear of unauthorized or accidental access, the Russian government has removed some sensitive files from Moscow to distant locations not easily accessible by any researcher or archivist. Although some classified documents may prove to be not so significant, one can safely assume that many of them are, and that that is why Moscow keeps them secret.
In this regard we ought to take seriously Åslund’s trenchant remarks quoted above. To illustrate, in a book published in 2014 by a distinguished university press, Western scholars of Stalin take his speeches and writings at face value, claiming that in the interwar period it was “rather simple” for foreign countries to organize “subversive activity” in the Soviet Union and that recruiting “spies and saboteurs” was also “easy” for them. Providing profuse citations of Soviet archival documents but citing not a single example of such alleged spies and saboteurs, the book speaks of the “widespread infiltration” of the Soviet Union by “enemy agents.” This seems to justify Stalin’s “fears” of foreign spies, and in doing so implicitly legitimates Stalin’s Great Terror. However, this is pure Soviet propaganda, and if granting selective access to former Soviet archives has led Western specialists to this sort of conclusion about Stalin, then Moscow could not be happier. I published a critical review of the book at the time. I am not aware of other, equally critical reviews. It is difficult to understand the puzzling lack of a principled rebuff by the profession. This is merely one example. It reflects the unfortunate state of scholarship on Soviet history.
Although books published during the Cold War got Stalin wrong in many respects, scholars seemed in general to be more aware of the limitations of their grasp of the subject, principally because there was no meaningful scope of access to the Soviet archives. Paradoxically, greater access to the archives seems to have led—to use Natalie Z. Davies’ famous epithet—to “fiction in the archives,” namely, a naive repetition of Russia’s disinformation and propaganda.
True, we have to acknowledge that the new archival era in Russia in the 1990s contributed to the elucidation of not a few dark episodes of Soviet history by both Russian and Western scholars as well as, more generally, to a better understanding of Soviet history. Ukrainian studies has certainly benefited from greater access to the archives in Russia. Yet now, as before, many scholars privately express fear of being denied entry visas to Russia and publicly speak of Russian “visa support” as if it were a prize. Scholars from the free world are prone to fall, wittingly or unwittingly, into traps that Moscow has deliberately set up. Moscow believes that Western scholars are easily influenced and manipulated through “soft power” (including access to people, documents, and lavish treatment). Recently, Pavel Ivlev openly cautioned of this danger. The same can be said of Beijing. If we scholars—as critically minded individuals who enjoy the privilege of academic freedom and often lifetime employment as well—prove to be so vulnerable, one has to wonder what our raison d’etre is.
This depressing state of affairs reflects the parochial insularity of Russian studies in general. Those who have worked in Ukraine, the other former Soviet republics, and Eastern Europe generally are better placed, because they can view Russia from different perspectives and their access to the archives in these countries has been far greater and less restrictive than in Russia. Their contributions to Russian and Soviet studies are likewise more significant than is usually acknowledged. For them, today’s call for “decolonization in Russian studies” is long overdue.
For the foreseeable future, at least, the forecast for Russian and Soviet studies in the West seems bleak. Meanwhile Ukrainian studies, notwithstanding the war, are far better placed. All the same, without freer access to the archives of the empire, our scholarship will suffer.
We have to take appropriate measures. We cannot be naive about Russia’s covert and adroit efforts to manipulate Western experts. As far as archival research is concerned, undoubtedly the now-independent former Soviet republics will assume a far greater role than has been the case up to now. Scholars of Russia will have to study non-Russian languages and trek to non-Russian lands in order to study Russia. Ukraine, which Moscow is trying to destroy by force, will assume the utmost significance. As far as I am concerned, I can say that I received my most critical training in understanding Russia and the Soviet Union not in Russia but in Ukraine, in the 1990s and 2000s when the Ukrainian archives became far more open to researchers than the Russian archives. Access to the former KGB archives in Ukraine from the mid-1990s opened new and strikingly revelatory perspectives on history, and it was in Ukraine that I learned to read Soviet-era documents critically. All the same, the fact remains that it is Russia—not the other former Soviet republics—that retains many documents which are critical to comprehending the history of Ukraine, Russia, and the Soviet Union.
Scholars can work around this to some extent by exploring archives in the West as well as those in former Soviet Bloc countries such as Poland and Bulgaria. For instance, after years of searching for many documents in Russia, I found copies of some of them in Ulaanbaatar in Mongolia. A few years ago, in Taipei (Taiwan) I found two original letters that Stalin had written to Chang Kaishek in 1939 and 1941, whose copies in Moscow have been kept hidden. I published them in the original language for the benefit of all scholars (including Russian ones).No one knows how and when Russia’s war against Ukraine will end. Regardless, I would tend to agree with Sergei Radchenko, a historian originally from Russia and now teaching in the United States, who wrote in May 2022: “Why Russia needs to be humiliated in Ukraine: Too little was learnt from the collapse of the Soviet Union.” Although this remark may sound insulting to Russians, in fact it is not. Every normal nation experiences humiliation. China constantly speaks of its historical humiliation at Western and Japanese hands. Those who saw the chaotic scenes of Saigon in 1975 know the humiliation the United States suffered in Vietnam. Russia claims its own humiliation in 1991—parroting President Putin’s line that the collapse of the USSR was the greatest geopolitical catastrophe of the 20th century—conveniently forgetting that Russia actually wanted to be free of the Soviet Union at the time. Stomaching humiliation and starting over demands political courage; ignoring its lessons and blaming others for the humiliation is easy but dangerous. Russia’s war against Ukraine demonstrates just such a lack of courage among Russian politicians. Russia’s unqualified defeat may ultimately be the best outcome not just for Ukraine but also for the future of the Russian Federation and Russians themselves. The same might be said for the future of the academic fields of Ukrainian, Russian, and Soviet studies.