შეხვედრა გორის ახალგაზრდობასთან - ​​გაყალბებული ისტორია და ტრიუმფალური 9 მაისი: ისტორია და თანამედროვეობა
20 მაისი 2022
ისტორიის ფალსიფიცირება, ფაქტების დამახინჯება და კონტექსტის გარეშე გამოყენება ერთ-ერთი სტრატეგიაა, რომელსაც რუსულ ჰიბრიდულ ომში მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს.
დღეს, დეზინფორმაციული ნარატივები ცდილობს რუსეთი წარმოაჩინოს “დამცველ” და “განმათავისუფლებელ” ძალად, ამისთვის კი, ერთი მხრივ, ისტორიულ ნარატივებს, მეორე მხრივ კი - გამარჯვების ინსტრუმენტალიზაციას მიმართავს.
9 მაისის აღნიშვნას ქალაქ გორში განსაკუთრებულად სენსიტიური დატვირთვა აქვს და ზოგიერთი ჯგუფისთვის ძირითადად სტალინის სახელთან და მის პირად გამარჯვებასთან ასოცირდება. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ახალგაზრდა თაობა დაინტერესებულია ახალი კითხვების დასმითა და 9 მაისის სიმბოლურ მნიშვნელობაზე დისკუსიის გამართვით.
საბჭოთა ტოტალიტარული სისტემის გაკვეთილებიდან, ისტორიული ნარატივების მონოპოლიზება და მისი გადაწერა, ლოკალურ და საერთაშორისო დონეზე, ეფექტური იარაღია. ამრიგად, ისტორია და მის ინტერპრეტირებაზე ჰეგემონიის ამბიცია კრემლის ინტერესებში კვლავ მოექცა და მისი ჰიბრიდული ომის მნიშვნელოვან ინსტრუმენტად იქცა. რუსული ისტორიული პროპაგანდა არ შეეხება მხოლოდ რუსეთის ფედერაციასა და რუს ხალხს, არამედ მისი მიზანია საერთაშორისო დონეზე სხვა ერების სანდოობის შელახვა და მათი ისტორიული ნარატივების მონოპოლიზება.
ზემოხსენებულ საკითხებსა და 9 მაისის სიმბოლურ მნიშვნელობაზე სასაუბროდ, 13 მაისს გორის ადგილობრივ მოსწავლეებსა და სტუდენტებს შეხვდნენ IDFI-ის დეზინფორმაციისა და მეხსიერების მიმართულების გუნდის წევრები- ნინო გოზალიშვილი და ანტონ ვაჭარაძე. დისკუსია სათაურით -  “გაყალბებული ისტორია და ტრიუმფალური 9 მაისი: ისტორია და თანამედროვეობა” - შეეხო ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა ისტორიული და თანამედროვე დეზინფორმაციული ნარატივები, ისტორიის ანექსია და მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების ნარატივის მონოპოლიზება რუსეთის მიერ. დისკუსია პროექტის ადგილობრივი პარტნიორის- „გორელ ფოტოგრაფთა კლუბის“ ორგანიზებით, გორის ხელოვნების სახლში გაიმართა.
დისკუსია შედგა საქართველოს ინფორმაციული ინტეგრირების  პროგრამის (GIIP) მიერ დაფინანსებული პროექტის - “სტალინის გარშემო არსებული დეზინფორმაციისა და ნოსტალგიის დაძლევა: ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის”- ფარგლებში.

Falsifying history, distorting facts and using it without context is one of the most important strategies in modern Russian hybrid warfare.
Nowadays, disinformation narratives are utilized to portray Russia as “protective” and “liberating” power, for this, on the one hand, it uses historical narratives, and on the other hand, the instrumentalization of victory.
Celebration of May 9 has a significant meaning for Gori and for several groups, this day is associated with Stalin and his personal victory. However, it is noteworthy that youth is interested in asking new questions and conducting a discussion of the symbolic meaning of May 9.
From the lessons of the Soviet totalitarian system, monopolizing and copying historical narratives, locally and internationally, is an effective tool. Thus, history and the hegemony over ambition to interpret it again fell into the interests of the Kremlin and became an important tool of its hybrid warfare. Russian historical propaganda does not only concern the Russian Federation and the Russian people, but also aims to undermine the credibility of other nations at the international level and to monopolize their historical narratives.
To discuss the aforementioned topics and symbolic meaning of May 9, on May 13 members of IDFI - memory and disinformation studies department, met with local students and schoolchildren in Gori. Discussion - "Overcoming Disinformation and Nostalgia around Stalin: A New Identity for the City of Gori" - covered such important issues as historical and modern disinformation narratives, the annexation of history and the monopolization of the narrative of victory in World War II by Russia. Discussion was organized by the partner organization “Gori Photographers Club” in Gori Art House.
Discussion was held in the framework of the project: "Overcoming Disinformation and Nostalgia around Stalin: A New Identity for the City of Gori", funded by Georgian Information Integrity Program (GIIP).