IDFI-მ ქალაქ ფოთში რეპრესირებულთა შესახებ პრეზენტაცია და ფილმის ჩვენება გამართა
2022 წლის 29 ივლისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ქალაქ ფოთის მუნიციპალურ ბიბლიოთეკაში გამართა პრეზენტაცია რეპრესირებულთა საკითხზე და „რადიო თავისუფლების“ ფილმის „დახვრეტილთა სასაფლაო“ ჩვენება.
ფილმი „დახვრეტილთა სასაფლაო“ მოგვითხრობს, თუ როგორ აღმოჩნდა ბათუმის მახლობლად, ყოფილი რუსული სამხედრო ბაზის ტერიტორიაზე, სავარაუდოდ საბჭოთა რეჟიმის მიერ დახვრეტილი ასობით ადამიანის სამარხი.
ფილმის ჩვენებამდე გაიმართა პრეზენტაცია საქართველოში 1937-1938 წლების დიდი ტერორის შესახებ, რომელშიცIDFI-ს მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემმიმოიხილა 1930-იანი წლებში სტალინური რეპრესიები, დამსწრეებს გააცნო ისტორიები ამ ეპოქიდან, ასევესამარხების აღმოჩენის და პოლონელ სპეციალისტებთან და ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიასთან ერთად დამუშავებისისტორია.შეხვედრაზე საუბარი შეეხო თანამედროვე საქართველოში რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის და საყოფაცხოვრებო სუბსიდიისსავალალო მდგომარეობას, რომლის გამოსასწორებლადაც IDFI წლებია მუშაობს.
საინფორმაციო შეხვედრგაიმართა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს, Sida-ს ფინანსური მხარდაჭერით.

IDFI held the presentation and showing of the film about the repressed in Poti
On July 29, 2022, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) delivered a presentation regarding the issue of the repressed in Poti. Held at the municipal library, the presentation was followed by the showing of the film “The Cemetery of the Repressed”.
“The Cemetery of the Repressed”, directed by the “Radio Tavisufleba” (Radio Free Europe/Radio Liberty) conveys the story of the mass graves of hundreds of people purportedly shot by the Soviet Regime which were discovered in the territory of a former Russian military base near Batumi.
Before the showing of the film, a presentation regarding the Great Terror in Georgia in 1937-1938 was held. The Memory and Disinformation Studies Direction Head at the IDFI, Anton Vatcharadze, reviewed Stalin’s repression of the 1930s and introduced stories from this epoch as well as the history of the mass graves that were discovered. Anton outlined the study carried out by the IDFI in partnership with Polish experts and the Diocese of Batumi and Lazeti to the listeners. During the meeting, the issue of the miserable situation regarding social protection and household subsidies for the repressed people in modern Georgia was also discussed, for which the IDFI has been working to improve for years.
The information meeting was held with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency, Sida.